Haber

İran Cumhurbaşkanı İsrail’in Gazze saldırılarını kınadı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirdiğini belirterek, saldırıların bir an önce durdurulmasını, ablukanın kaldırılmasını ve insani yardımın ulaştırılmasını istediklerini söyledi.

Reisi, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Başkanlar Zirvesi’nde konuştu.

Gazze halkının bir ayı aşkın süredir yoğun İsrail bombardımanı altında olduğuna dikkat çeken Reisi, şöyle devam etti:

“4 bin 300’ü çocuk, 2 bin 800’ü kadın olmak üzere 10 binden fazla Filistinlinin katledildiği bir dönemde toplandık. Bu dönemde BM Güvenlik Konseyi dahil mevcut uluslararası sistem yetersiz kaldı ve yenilgiye uğradı. Siyonist rejimin bu barbar saldırıları.”

İsrail’in okullara, üniversitelere, hastanelere ve Cibaliye Mülteci Kampına yönelik saldırılarında yüzlerce savunmasız hasta, yaralı ve yerinden edilmiş insanın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını hatırlatan İran Cumhurbaşkanı, “Bu, rejimin (İsrail’in) saldırgan doğasını gösteriyor ve bu da rejimin (İsrail’in) saldırgan yapısını gösteriyor. soykırımı ve insanlığa karşı şiddeti gösteriyor.” “Bu, suçla mücadelenin açık bir örneğidir.” söz konusu.

ABD ve Batılı yönetimlerin İsrail’e verdiği desteğin saldırıların devam etmesine neden olduğunu savunan Reisi, şöyle konuştu: “Siyonist rejimin çocuk katili ordusu, siyasi, mali, silah ve istihbaratıyla savaş makinesini savunmasız Filistin halkına karşı çalışır durumda tutuyor. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin desteği.” dedi.

Reisi, “ABD’nin İsrail’in suçlarına ortak olduğu ve ellerinin Filistin halkının kanına bulandığı artık tüm dünya tarafından açıkça anlaşılmıştır.” dedi.

İsrail saldırılarını durdurmanın ve Gazze halkına insani yardım sağlamanın öncelikleri arasında olduğunu belirten Reisi, “Dünyada adalet isteyen tüm özgür insanların bu saldırıları durdurmak için tüm kapasitelerini kullanmalarını bekliyoruz.” dedi.

İran, ECO’nun faaliyetlerini destekliyor

ECO’nun bölgedeki en geçerli ve olgun ekonomik iş birliği mekanizması olduğunu belirten Reisi, İran’ın ECO’nun faaliyetlerini desteklediğini belirtti.

Reisi, gelişmekte olan ülkelerin yeni dünya sisteminin kurulmasında rol oynama konusunda her zamankinden daha yetenekli olduklarını kaydederek, bu ülkeler arasındaki bölgesel ve çok taraflı ekonomik iş birliği ağının da bu konuda yardımcı olabileceğini ifade etti.

Komşuluk ve yakınlaşma politikasını benimsediklerini kaydeden Reisi, bölgesel ve bölge dışı sistemlere aktif olarak katılarak güvenliğin sağlanması ve ortak çıkarların yaratılması konusunda daha aktif rol oynamaya çalıştıklarını söyledi.

Afganistan depremi

Reisi, Ekim ayında Afganistan’ın Herat ilinde meydana gelen ve 2 bin 500’den fazla kişinin ölümüne yol açan depremlerin Afgan halkının sıkıntılarını artırdığını belirterek, ülkesinin insani yardım göndermeye ve diğer ülkelerden yardım ulaştırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu