Haber

Adramytteion Festivali Başladı

SEFER TALAY

Balıkesir İstanbul’un Burhaniye ilçesinde Antik Adramytteion kazıları devam ederken, kazı alanında Adramytteion Festivali’nin ilk konseri verildi. Sanat yönetmenliğini Cihat Aşkın’ın yaptığı konseri yüzlerce vatandaş izledi. Aşkın, “Adra Fest başta olmak üzere yerel kültürel miras ile uluslararası sanatın birleşmesi sonucunda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

Burhaniye’de düzenlenen Adramytteion Festivali’nin ilk konseri, Ören Mahallesi’ndeki kazı alanında tarihi meşe ağaçlarının gölgesinde gerçekleştirildi. Cihat Aşkın ve ekibinin verdiği keman dinletisi büyük ilgi gördü. Bir hafta boyunca devam edecek olan festivalde birçok etkinlik yer alıyor.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BU ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

Festivalin Sanat Yönetmeni Cihat Aşkın ise şunları söyledi:

“Adra’Fest’e Burhaniye’deki Ören Adramytteion kazı alanında verdiğimiz konserle başladık. Adra Fest başta olmak üzere yerel kültürel miras ile uluslararası sanatın birleşmesi sonucunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Burada her yerden katılımcı var. Türkiye Festival Akademisi çatısı altında öğrencilerimizle birlikte yurt içi ve yurt dışından farklı genç sanatçılar, müzisyenler bu festivale katılıyor.Bu müzisyenler öğrencilerimizin oluşturduğu orkestra ile her akşam konser veriyor, ancak öğrencilerimiz de onlara fırsatlar sunuyor. Her gün orkestra çalışmalarında oda müziği dersleri vererek gelişimleri için çalışıyoruz.Bu anlamda bunu yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.Önümüzdeki yıllarda da bu çalışmalarımıza devam etmeyi düşünüyoruz.”

“MÜZİK VE ARKEOLOJİ İLE TANITIM YAPIYORUZ”

Adramytteion Derneği Başkanı Doç. Sabriye Çelik Uğuz, şunları söyledi:

“Adra Fest 2023 13-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Adramytteion Festival Akademisi bünyesinde Adramytteion Orkestra Kampı, oda müziği konserleri ve orkestra konserleri ile eş zamanlı gerçekleştirilecek. Geleceğin genç sanatçıları büyümek ve büyümek için buradalar.” Orkestra kampımızda sanat yönetmeni Cinat Aşkın hocamızın konseri ile eğitim alıyoruz Adramytteion antik kentimize farkındalık yaratmak için yürüttüğümüz bu projenin ilk konserini Ören’deki Adramytteion kazı evinde gerçekleştirdik. , antik kentimizin bulunduğu yerde eğitim ve tanıtımla başlayıp bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.”

Leyla İnce, “Konser çok keyifli geçti. Böyle bir festivalin ilk günündeki konser çok güzel başladı. Bir hafta da çok keyifli geçeceğine eminim. Tüm seyirci ve seyircileri davet ediyorum. Lütfen konseri onun katılımıyla onurlandırın ve onurlandırın diyorum.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

suleymanpasa-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu